Diktamos historie

Diktamos je zmiňován již Hippokratem, který vyzdvyhuje jeho pozitivní účinky na zažívání, trávicí trakt, léčbu poranění a uvolnění podbřišku při menstruaci. Tato bylina není vhodná pro těhotné ženy. Diktamos, lidově erontas či stamnagathi, pochází z krétského pohoří Dikti. Diktamos má historii až kam sahá samo lidstvo.

V minulosti tuto bylinu sbírali stateční mladíci pro své milé jako důkaz lásky a statečnosti, neboť roste vysoko v horách v těžko přístupných stržích a soutěstkách.

Nyní se tato bylina pro své medicinské vlastnosti pěstuje průmyslově, ale najdeme ji i jako okrasnou bylinu na mnohých krétských zahrádkách či v květináči na balkóně a to i přímořských oblastech.
Diktamos znali už řecký bohové

Jedná se o bylinku, kterou Kréťané zaslouženě zařazují mezi svou nejlepší léčivku a to už od dávných dob středověku. Už Hippokrates blahořečí na na tento krétský lék, který dokáže léčit vnitřně i zevně. Stará legenda vypráví příběh o kamzíkovi, který zasažen otráveným šípem lovce se chodil tak dlouho léčit bylinkou diktamos až se vyléčil. Další zmínka je v knize, kde Aineias zasažen jedovatým šípem ho jeho matka Aphrodite vyléčila ránu a zachránila mu tak život právě bylinkou diktamos. V daleké minulosti sbírali mladíci tuto bylinku jako dar pro své milé jako důkaz statečnosti. Diktamos totiž roste na špatně dostupných místech pohoří a skal.