Jak sklízet a použít šípky

Šípky mohou být sklízeny z téměř jakýkoliv typů růží, a jsou tedy snadno získat, protože růže jsou jedním z nejčastěji pěstovaných květin v mnoha zahradách kolem, šípky používalo mnoho severních evropských národů jako bohatý zdroj vitamínu C, který vytvořil nepřeberné použití pro šípky ve formě chutných jídel a nápojů. Další informace o výhodách šípků a jak na sklizeň a využití šípků pojďme s naším krátkým návodem.

sipky_lecive_ucinky_bylinky

Výživa
Většina růží začnou kvést v pozdním jaře poté, co okvětní lístky květů spadnou. Většinu živin je nalezeno v dužině ovoce. Kupodivu jedna porce šípků obsahují 20 až 40 procent vitamínu C (v závislosti na odrůdě), o 25 procent více železa a 28 procent více vápníku než  má pomeranč. Kromě toho obsahuje také vitamíny B-3, D, E a A, jakož i kyselinu citrónovou, flavonoidy, fruktózu, kyselinu jablečnou a zinek.

Sklízení
Šípky lze sklízet z jakéhokoliv druhu růže, ale divoké růže produkují nejvíce chuťově a hojnou úrodu. Vzhledem k tomu, že divoké růže rostou na celém světě a v každém státě, to není příliš obtížné je shánět. Existují tisíce druhů divokých růží, z nichž většina jsou jedlé. V tuzemsku pěstované zahradní odrůdy, které produkují bohaté na živiny růže jsou Rosa rugosa a růže keltská. Uvědomte si, že většina růže má trny, takže kožené pracovní rukavice, nebo dlouhé rukávy oceníte při sklizni. Šípky lze sbírat snadno, sbírají se na podzim až jsou dostatečně zralé, mají z části opadané listí a jdou lehce odtrhnout. Šípky musí mít temně červenou barvu, ne hnědou, ani jiné zbarvení, nebo fleky, to svědčí o špatné kvalitě.
Použití
Čaj vyrobený z šípků pomocí namáčení 1-2 polévkové lžíce čerstvé nebo sušených v horké vodě po dobu 10-15 minut, a slazené podle chuti. Z čerstvých šípků se také dá udělat vynikající sirup na lívance, zmrzlinu, nebo dokonce v do horkých nápojů. Na výrobu sirupu opláchněte čerstvé šípky a umístěte je do kastrolu s malým množstvím vody. Přiveďte k varu a pak ztlumte po dobu asi 10 až 15 minut. Ochladíte a pak přefiltruje směs přes plátno. Smíchejte jeden díl medu na dvě části šípkového džusu. Sirup uchovávejte v lednici po dobu 2 týdnů, nebo může konzervován a zavařen.

Sušení a skladování
Šípky opláchněte studenou vodou a rozlože na voskovaný papír a sušte v dobře větratelném prostoru, můžete použít také sušičku ovoce. Na papíru bude proces sušení trvat několik týdnů, po té uzavřete do tmavé vzduchotěsné dózy.