Voňavá a léčivá šalvěj

Babské ucho, neboli šalvěj lékařská je krásná a nádherně vonící léčivka z čeledi hluchavkovitých. Její zázračné léčivé účinky jsou známy už od pradávných dob, především pak pod názvem „Babské ucho“ se pak bylinka používá na širokou škálu zdravotních neduhů. Extrémně léčivé působení má na zuby a dutinu ústní.

salvej-lekarska-diktamos-biokreta

Pěstování

Díky její kouzelné léčivé síle je dnes šalvěj lékařská pěstována také průmyslově pro léčebné a kosmetické produkty. Vypěstovat si ale můžete nenáročným způsobem tuto bylinku i doma v květináči za oknem, nebo na záhonku. Vypěstovat se dá ze semínek, které jsou k dostání v zahradnictvích a až vám vyroste první rostlinka, můžete dál množit trsy a řízkováním. Šalvěj má ráda dostatek slunečního světla, obvykle se sází na kraje skalek a záhonů. Poměrně dobře zakořeňuje, proto nemá problém s přesazováním na jiné místa. Šalvěj je vytrvalý nízký keř, který dorůstá podle klimatických podmínek od 20 – 80 cm. Má oválné temně zelené tlusté lístky, má krásně vonící fialový květ, někdy může být růžový, nebo i bílý. Kvete průměrně od května do poloviny srpna. Nádherná vůně květů i celých rostlinek se nese až kilometry daleko. Plodem šalvěje jsou tvrdky, v kterých jsou uschované drobné černé semínka. Šalvěj můžete sbírat od května až do září, použít můžete celé rostlinky, lodyhu, listy i květy. Sušení probíhá stejně jako u většiny bylinek na stinném místě s dostatečným přívodem čerstvého vzduchu.

Léčivé účinky

Léčivé účinky jsou známé už od dávných dob, šalvěj je důležitým prvkem v lidovém léčitelstvím napříč kulturou celého světa i uznávanou surovinou farmaceutických výrobků. Má mnoho blahodárných účinků, především dezinfikuje ústní dutinu a zbavuje škodlivých bakterií. Pomáhá i na léčbu nachlazení a na chřipkové onemocnění. Proto se aplikuje a přidává do léčiv, ale největší koncentraci má pochopitelně šalvěj v přírodním stavu. A to jak čerstvá, tak i sušená. Šalvějové lístky můžete žvýkat při obtížích se zuby, nebo na nachlazení. Šalvěj také má tu účinnou vlastnost, že brání žluknutí. Přidejte si do bagety na cestu namazanou máslem lístek šalvěje, nejen že bude bageta skvěle chutnat, ale zajistíte tím, že máslo ani při silnějším slunci nežlukne. Při výrobě bylinkového másla, kam stačí přidat opravdu malinký kousek bylinky vám také zajistí delší trvanlivost.

salvej-diktamos-citronova-trava

Použití

Šalvěj se dá používat podobně jako ostatní bylinky. Nejjednodušším použitím je příprava bylinkového čaje, horkou vodou asi 85 stupňů zalijte hrnek s jedním a dvěma lístky, nechte asi 5 minut vylouhovat, scedíte a můžete popíjet. Takto můžete bylinku zalít po sobě až třikrát a stále bude mít dostatečnou intenzitu. Šalvěj se ale skvěle hodí do vaření jako koření, například k masům, nebo do salátů. Do vaření se používají i šalvějové květy, skvěle se hodí do jarních nádivek, ovocných a zeleninových salátů a na ozdobu dortů i dezertů. Jelikož má šalvěj také sedativní účinek je vhodná ke koupelím na unavené a namožené svalstvo. Koupel si připravíte jednoduše svařením větvičky, nebo pár lístků šalvěje, nechte asi 3 minuty mírně povařit a sceďte do připravené lázně. Jednoduchým způsobem si můžete i připravit pleťovou vodu, do minerálky dejte na noc pár lístků bylinky a nechte macerovat. Druhý den můžete aplikovat na obličej, tuto vodu můžete používat asi týden, poté si připravte čerstvou.